logo

Nefes alamıyoruz


“Pencere açamıyoruz, nefes alamıyoruz, zehir soluyoruz” diyen ilçemiz halkı, acil çözüm bekliyor
Yerleşim birimlerine yakın fabrikaların, atölyelerin yarattığı sıkıntı malum… Yoğun duman, kötü koku, gürültü ve daha nice soruna neden oluyorlar, dolayısıyla da toplum sağlığını tehdit ediyorlar. Aslında yasalara bakılırsa yerleşim yerlerinin yakınında bu tür işletmelerin olmaması gerekiyor.
Gelin görün ki yasaklar, kurallar kâğıt üzerinde kalıyor. Bırakın fabrikaların semtlere yakın olmasını, bir bakmışsınız mahallenin orta yerine kurulmuşlar. Evlerin yanı başına kurulan bu fabrikalardan yükselen dumanlar da, çevre sakinlerinin kâbusu olmuş durumda.
Özellikle akşam saatlerinde fabrikaların filtreleri çalıştırmaması, toz kömür ve çaput yakmasından kaynaklanan hava kirliliği, mahallelileri canlarından bezdirdi. Kestel belediyesinin ve Çevre sağlık il müdürlüğünün kulaklarını tıkadığı bu konu için ilçe halkı bayramdan sonra geniş çaplı bir imza kampanyası başlatacak.
İlçemizde hemen her hastanın yarısından fazlasına kanser teşhisinin konması, yaşadığımız çevre kirliliğinin boyutlarını da gözler önüne koyuyor. Kalıcı ve caydırıcı cezaların bir türlü uygulanamadığını dile getiren vatandaşlar, “Vatandaşlar nefes almakta zorlanıyoruz” diyerek bu konudaki şikayetlerini dile getirdiler.

Share
153 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?