logo

06 Ocak 2020

Nerede kaldı Demokrasi..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Nedir Demokrasi; “Tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir” Veya, “Güçlü olduğun yerde zayıfa söz hakkı tanımaktır.” Hatta, “insanın kendisini anlatabilmesine olanak sağlanmasıdır.” v.s v.s diyerek çoğaltabiliriz.

     CHP Kestel ilçe başkanlığının kongresi, geçtiğimiz Cumartesi günü Kestel Kültür Merkezinde yapıldı.

     İki adayın yarıştığı kongre, gerilim içerisinde ancak tamamlanabildi.

     Her iki, aday da birlik beraberlik mesajı vererek, CHP’lilerin gazını almaya çalıştı.

     Sandıklar açıldığında, Hatice Doğan 64, Zeynel Üngör ise, 57 oy aldığı görüldü.

     Zeynel Üngör, kongre sonunda sağduyu çağrısı yaparak, önce rakibini kutladı ardından da, “Kazanan Partimiz olmuştur” diyerek birlik mesajını verdi.

     Buraya kadar her şey normal…

     Normal olmayan bana göre anormal olan ise, “Demokrasi”yi savunan bir CHP’nin bu konuda hiç yol almadığıdır.

     Tamam, Hayri Türkyılmaz konuşmasında baldızı Hatice Doğan için oy isteyebilir. Bunun bu kadar büyütülmesine anlam vermek mümkün değil.

     Kaldı ki, Hayri Türkyılmaz’ın zaten bu seçimlerde taraf olduğu bilinmiyor muydu, bal gibi de biliniyordu.

     Nasıl ki, il başkanı Hüseyin Akkuş, Genel Başkan yardımcısı Orhan Sarıbal ve yakınları Zeynel Üngör için çalışmışlarsa, Hayri Türkyılmaz’ın da böyle bir konuşma yapması gayet normaldir.

     İnsanların fikirlerine, gem vurmak bize ve bizim gibi anlayışa yakışmaz.

    Burada; kongreyi germek yerine çıkıp Hayri Türkyılmaz’a cevap verecek bir konuşma yapılması, demokrasi için en büyük kazanım olacaktı.

     Ama, olmadı.

     Madem ki, Hayri Türkyılmaz’ın konuşmasına katlanılmayacaksa ve demokrasiyi içimize sindiremeyeceksek, o zaman kongrelerde kimseye söz hakkı tanımayalım.

     Çünkü, her konuşmaya çıkan mutlaka üstü kapalı da olsa, bir şekilde mesaj veriyor.

     Onun için ne yapmalıyız;

     Önce, demokrasiyi kendi içerimizde sindirmeliyiz ki, daha sonra başkalarına anlatabilelim.

Share
2131 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...