logo

06 Ocak 2020

Nerede kaldı Demokrasi..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Nedir Demokrasi; “Tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir” Veya, “Güçlü olduğun yerde zayıfa söz hakkı tanımaktır.” Hatta, “insanın kendisini anlatabilmesine olanak sağlanmasıdır.” v.s v.s diyerek çoğaltabiliriz.

     CHP Kestel ilçe başkanlığının kongresi, geçtiğimiz Cumartesi günü Kestel Kültür Merkezinde yapıldı.

     İki adayın yarıştığı kongre, gerilim içerisinde ancak tamamlanabildi.

     Her iki, aday da birlik beraberlik mesajı vererek, CHP’lilerin gazını almaya çalıştı.

     Sandıklar açıldığında, Hatice Doğan 64, Zeynel Üngör ise, 57 oy aldığı görüldü.

     Zeynel Üngör, kongre sonunda sağduyu çağrısı yaparak, önce rakibini kutladı ardından da, “Kazanan Partimiz olmuştur” diyerek birlik mesajını verdi.

     Buraya kadar her şey normal…

     Normal olmayan bana göre anormal olan ise, “Demokrasi”yi savunan bir CHP’nin bu konuda hiç yol almadığıdır.

     Tamam, Hayri Türkyılmaz konuşmasında baldızı Hatice Doğan için oy isteyebilir. Bunun bu kadar büyütülmesine anlam vermek mümkün değil.

     Kaldı ki, Hayri Türkyılmaz’ın zaten bu seçimlerde taraf olduğu bilinmiyor muydu, bal gibi de biliniyordu.

     Nasıl ki, il başkanı Hüseyin Akkuş, Genel Başkan yardımcısı Orhan Sarıbal ve yakınları Zeynel Üngör için çalışmışlarsa, Hayri Türkyılmaz’ın da böyle bir konuşma yapması gayet normaldir.

     İnsanların fikirlerine, gem vurmak bize ve bizim gibi anlayışa yakışmaz.

    Burada; kongreyi germek yerine çıkıp Hayri Türkyılmaz’a cevap verecek bir konuşma yapılması, demokrasi için en büyük kazanım olacaktı.

     Ama, olmadı.

     Madem ki, Hayri Türkyılmaz’ın konuşmasına katlanılmayacaksa ve demokrasiyi içimize sindiremeyeceksek, o zaman kongrelerde kimseye söz hakkı tanımayalım.

     Çünkü, her konuşmaya çıkan mutlaka üstü kapalı da olsa, bir şekilde mesaj veriyor.

     Onun için ne yapmalıyız;

     Önce, demokrasiyi kendi içerimizde sindirmeliyiz ki, daha sonra başkalarına anlatabilelim.

Share
2301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...