logo

06 Ocak 2020

Nerede kaldı Demokrasi..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Nedir Demokrasi; “Tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir” Veya, “Güçlü olduğun yerde zayıfa söz hakkı tanımaktır.” Hatta, “insanın kendisini anlatabilmesine olanak sağlanmasıdır.” v.s v.s diyerek çoğaltabiliriz.

     CHP Kestel ilçe başkanlığının kongresi, geçtiğimiz Cumartesi günü Kestel Kültür Merkezinde yapıldı.

     İki adayın yarıştığı kongre, gerilim içerisinde ancak tamamlanabildi.

     Her iki, aday da birlik beraberlik mesajı vererek, CHP’lilerin gazını almaya çalıştı.

     Sandıklar açıldığında, Hatice Doğan 64, Zeynel Üngör ise, 57 oy aldığı görüldü.

     Zeynel Üngör, kongre sonunda sağduyu çağrısı yaparak, önce rakibini kutladı ardından da, “Kazanan Partimiz olmuştur” diyerek birlik mesajını verdi.

     Buraya kadar her şey normal…

     Normal olmayan bana göre anormal olan ise, “Demokrasi”yi savunan bir CHP’nin bu konuda hiç yol almadığıdır.

     Tamam, Hayri Türkyılmaz konuşmasında baldızı Hatice Doğan için oy isteyebilir. Bunun bu kadar büyütülmesine anlam vermek mümkün değil.

     Kaldı ki, Hayri Türkyılmaz’ın zaten bu seçimlerde taraf olduğu bilinmiyor muydu, bal gibi de biliniyordu.

     Nasıl ki, il başkanı Hüseyin Akkuş, Genel Başkan yardımcısı Orhan Sarıbal ve yakınları Zeynel Üngör için çalışmışlarsa, Hayri Türkyılmaz’ın da böyle bir konuşma yapması gayet normaldir.

     İnsanların fikirlerine, gem vurmak bize ve bizim gibi anlayışa yakışmaz.

    Burada; kongreyi germek yerine çıkıp Hayri Türkyılmaz’a cevap verecek bir konuşma yapılması, demokrasi için en büyük kazanım olacaktı.

     Ama, olmadı.

     Madem ki, Hayri Türkyılmaz’ın konuşmasına katlanılmayacaksa ve demokrasiyi içimize sindiremeyeceksek, o zaman kongrelerde kimseye söz hakkı tanımayalım.

     Çünkü, her konuşmaya çıkan mutlaka üstü kapalı da olsa, bir şekilde mesaj veriyor.

     Onun için ne yapmalıyız;

     Önce, demokrasiyi kendi içerimizde sindirmeliyiz ki, daha sonra başkalarına anlatabilelim.

Share
2271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...