logo

18 Eylül 2019

Oda başkanlarımızı değerlendirelim..


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com
Hani bir söz vardır ya, “Yiğidi öldür hakkını ver”
 İşte, o söze hiç katılmıyorum.
 Eğer yiğitse, hakkını bu dünyada vermek gerekir, diye düşünüyorum.
 Yazıya neden böyle bir giriş yaptım. Bu yazı nereye bağlanacak onu hemen açıklayayım.
 Sizlerinde bildiği gibi, İlçemizin önemli Odaları var.
 Kestel Şoförler Odası, Ziraat Odası, Esnaf Odası gibi.
 Bu odaları bu hafta bir değerlendirelim istedim.
 Öyle, yattığı yerden göbek şişirmek ve göbek kaşımakla başkanlık yapılmaz.
 Neymiş efendim, “Beni buraya üyelerim seçti”
 Yok öyle yağma, seni oraya üyelerin seçtiyse, üyelerinin sesine kulak vermelisin. Üyen zor durumdayken, sen göbek kaşımamalısın…
 Yukarıda saydığım 3 odadan bahsediyorum.
 Hak edenin hakkını dediğim gibi vermek lazım.
 Şoförler Odasından başlayalım: Sevdiğim, saydığım büyüğüm olan Meysun Ayva, uzun süreler kendi esnafı için herhangi bir sosyal anlamda etkinlik düzenleyemedi, malum binanın yeni yapılması, bir çok üyesinin silinmesi derken Odanın geliri hayli düştüğünden bu konulardan eksik kalmıştı. Fakat, Son 3-4 yıldan beri neredeyse geleneksel haline gelen 3-4 gün üyelerin aileleri ile birlikte katıldığı günlük geziler, hem şoför esnafında motivasyona, hem de Meysun Ayva üzerinde mutluluğa neden oluyor.
 Çünkü, en zor mesleklerden birisi olarak kabul edilen şoförlük, Ayva’nın bu tür organizasyonlarıyla az da olsa hafifliyor gibi. Aileleriyle birlikte Didim de 3 gece bir tatil yapan şoför esnafının ilçemize döndüğünde, memnuniyeti yüzlerinden okunuyordu.
 Meysun Ayva ve yönetimini bu tür düşünce ve organizasyonlarından dolayı kutlarım.

 ************  *********   ***********

 İkinci sıraya aldığımız ise, Kestel Ziraat Odası…
 Fevzi Fırtına’nın başkanlığı bıraktıktan sonra, gördüğümüz Ziraat Odası bambaşka bir yeşilliği içerisinde barındırıyor.
 Başkan seçilen Eyüp Kılıç, bir dakika bile yerinde durmuyor desek yeridir. Ne zaman arasak, ya arazide, ya da köylünün yanında bahçe hasadında..
 Tarihinde ilk kez, Ziraat odası böyle çalışıyor…
 Şahsım köylere fazlaca giden birisi olduğumdan, zaman zaman konu gündeme geliyor. Bir kişi de desin ki, “Biz Eyüp Kılıç’tan memnun değiliz” 
 Mükemmel çalışmalara imza atıyor.
 İşinin, görevinin, köylünün ve kendisine güven herkesin hakkını fazlasıyla veriyor.
 “Ziraat Odasına kayıtlı olan olmayan tüm çiftçilerimiz için mücadele ederim” diyor, Eyüp Kılıç…
Tam bir görev adamı…
 Ver görevi, kesinlikle arkana bakma…
 Şanslı kurumlarımızdan birisi de, Kestel Ziraat Odasıdır…

*

 Şimdi yukarda iki başarılı başkandan bahsedince, Kestel esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi ve Esnaf Odası Başkanı Nusret Gülsevdi’den nasıl bahsedeceğimi bir hayli düşündüm.
 Bu, başkanımız bildiğiniz gibi iki yeri birden idare ediyor.
 Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi
 Esnaf Sanatkarlar Odası.
 Her ikisini de, ağzına yüzüne bulaştırmayı bilen bir başkanımızdır kendisi.
 Bakmayın, uzun yıllar başkanlık görevinde bulunduğuna….
 Hile ve şikelerle oturuyor o koltukta…
 Evet, Nusret Gülsevdi yaklaşık 30 yıldan beri bu kredi kooperatifin başkanı. Daha sonrasında da hülleyle Esnaf Sanatkarlar odasının da başkanı oldu.
 Peki, ne yaptı esnaf için..?
 Sorsak, “Cenazelerine gittim” der, başka da bir şey diyemez.
 Diğer odalar bu kadar şanslıyken, esnafın başındaki bu şanssızlığın sebebi de elbette, hatırı sayılır bazı esnaflarımızın işini torpille gördüğüdür.
 Kendisinin esnaflığın hangi dalıyla uğraştığını bilmiyorum. Fakat, “Yumurtacı” diye de bir duyum alıyorum konuyu sağa sola sorduğumda…
 Esnaf arkadaşlar, Nusret Gülsevdi’den yana çok dertli….
 Oturduğu koltuktan kalmıyor, esnafın sorunlarına çözüm bulamıyor v.s vs.
 Şimdi ben bu esnaf arkadaşlara şunu söylemek istiyorum:
 Oturan değil de, gezen yumurtacı seçseydiniz, ah edip vah etmezdiniz…!

 Tükenmişliğin fotoğrafı

 AKP’nin Kestel ilçe yönetiminin olağan toplanma günü, sizlerinde bildiği gibi Salı’dır.
 Geçtiğimiz Salı bir kez daha toplandı AKP yönetimi..
 Hem de içler acısı bir durumla…
 Fotoğrafa baktığınızda, 20 kişilik bir yönetimin yarısının bile toplantıda olmadığını göreceksiniz. Birisi il yönetiminden, diğeri de Gençlik kollarından…
 E, geriye ne kaldı…
 Parmakla gösterilecek kadar bir sayı….
 AKP’nin tüm yurtta olduğu gibi; Kestel’de eridiğinin, bittiğinin fotoğrafıdır bu…
 Kısaca, bana deseler ki, tükenmişliğin fotoğrafını gösterebilir misin?
 İşte bu fotoyu gösteririm…
 Geçtiğimiz hafta Çataltepe mahallesinde yaşananlar, yönetim kuruluna da yansımış olmalı ki, toplantıya sadece 9 kişi katılmış.
 Çateltepe’de bir asker eğlencesine giden AKP yönetimi, burada hiç beklemedikleri, “Siz bu köye ne yaptınız da utanmadan buraya geliyorsunuz…..….gidin bu köyden” tepkisiyle karşılaşırlar.
 “Acaba bu sözleri söyleyen sarhoş muydu?” diye sorduğum da,
 “Abi bir sarhoş bu kelimeleri kullanamaz, asker eğlencesi siyaset yapılacak yer değil” hak ettiler şeklinde cevap geldi.
 Çataltepe köylüsü çok sıkıntı yaşamakta…
 Özellikle sulama konusunda bu şikayetlerini zaman zaman sosyal paylaşım sitelerinde dile getiriyorlar. “Her köyümüzde baraj var, bizim köyümüzde neden yok” diyerek, köylerine gelen iktidar siyasetçilerine tepkilerini her zaman vereceklerini ifade ediyorlar..
 Bence, bu daha bir başlangıç…
 Bu gibi tepkiler yakın zamanda diğer mahalle ve köylere de sıçrayacaktır. 
 Çünkü, ürünü para etmeyen, artan ilaç zamları, sürekli artan mazot fiyatları ve günü kurtarma çabası içerisine düşen AKP’yi bundan böyle zor zamanlar bekliyor.
 Diğer taraftan yılbaşına kadar kurulacak olan diğer parti ve sonrasında yaşanacak olan yıkım, beklenen sonu hazırlayacaktır diye düşünüyorum.

Share
591 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Pirim vermeyelim

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

  Sevgili okurlarım; “Kestel Yöre”nin geçen sayısında Ramazan Kestane, “CHP ve ön seçim” başlıklı  köşe yazısı yazmıştı, gayet isabetli bir tespitler yaptığı için kendisini tebrik ediyorum.      Kimi CHP’li arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum.  CHP de ön seçim olsa ne olacak. Türkiye’nin bu gün karşı karşıya olduğu çok ciddi sorunların hangisi çözülecek, anlamış değilim. Türkiye toplumunun büyük bir kesimi, işsizlik ve pahalılık mağduruyken, insanlar kuru soğana muhtaç durumdayken, halkı bu dertten kurtarmak i...
 • KİBİR ABİDESİ

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

       Bir Belediye başkanı düşünün ki, Esnafı rahatsız, köylüsü şikayetçi…      “Kibir abidesi” lakabını yakıştırmışlar.      Yandaşları ve kalemşörleri hariç, kimse ulaşamıyor kendisine…      Sadece esnaf, köylü değil ki; Partisinin yöneticilerinden bile rahatsız olanlar var.      Hele geçmiş yönetimler, alayı istemiyor..      Bir insan bu topraklarda doğar, büyür de neden kısa bir süre içerisinde istenmeyen ad...
 • SIĞINMACILAR

  12 Ağustos 2022 Yazarlar

              Ülkemizde on milyon civarında sığınmacı yaşadığı tahmin ediliyor. Normal bir ülkede tahmin edilmeyip, kayıtlara göre rakam verilmesi gerekirdi elbette ama bizde böyle. Her gün bir kamyonun kasasından sağa sola kaçışan genç erkekleri izliyoruz. Bunlar iyiniyetli midir, ne yer ne içerler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği, yaşam hakkı, sosyal yaşantılarının güvencede olması, mal ve ırz güvenliklerinin korunması ile böylesine bir akının ne derece uyuştuğuna seçmenler k...
 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...