logo

18 Eylül 2019

Oda başkanlarımızı değerlendirelim..


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com
Hani bir söz vardır ya, “Yiğidi öldür hakkını ver”
 İşte, o söze hiç katılmıyorum.
 Eğer yiğitse, hakkını bu dünyada vermek gerekir, diye düşünüyorum.
 Yazıya neden böyle bir giriş yaptım. Bu yazı nereye bağlanacak onu hemen açıklayayım.
 Sizlerinde bildiği gibi, İlçemizin önemli Odaları var.
 Kestel Şoförler Odası, Ziraat Odası, Esnaf Odası gibi.
 Bu odaları bu hafta bir değerlendirelim istedim.
 Öyle, yattığı yerden göbek şişirmek ve göbek kaşımakla başkanlık yapılmaz.
 Neymiş efendim, “Beni buraya üyelerim seçti”
 Yok öyle yağma, seni oraya üyelerin seçtiyse, üyelerinin sesine kulak vermelisin. Üyen zor durumdayken, sen göbek kaşımamalısın…
 Yukarıda saydığım 3 odadan bahsediyorum.
 Hak edenin hakkını dediğim gibi vermek lazım.
 Şoförler Odasından başlayalım: Sevdiğim, saydığım büyüğüm olan Meysun Ayva, uzun süreler kendi esnafı için herhangi bir sosyal anlamda etkinlik düzenleyemedi, malum binanın yeni yapılması, bir çok üyesinin silinmesi derken Odanın geliri hayli düştüğünden bu konulardan eksik kalmıştı. Fakat, Son 3-4 yıldan beri neredeyse geleneksel haline gelen 3-4 gün üyelerin aileleri ile birlikte katıldığı günlük geziler, hem şoför esnafında motivasyona, hem de Meysun Ayva üzerinde mutluluğa neden oluyor.
 Çünkü, en zor mesleklerden birisi olarak kabul edilen şoförlük, Ayva’nın bu tür organizasyonlarıyla az da olsa hafifliyor gibi. Aileleriyle birlikte Didim de 3 gece bir tatil yapan şoför esnafının ilçemize döndüğünde, memnuniyeti yüzlerinden okunuyordu.
 Meysun Ayva ve yönetimini bu tür düşünce ve organizasyonlarından dolayı kutlarım.

 ************  *********   ***********

 İkinci sıraya aldığımız ise, Kestel Ziraat Odası…
 Fevzi Fırtına’nın başkanlığı bıraktıktan sonra, gördüğümüz Ziraat Odası bambaşka bir yeşilliği içerisinde barındırıyor.
 Başkan seçilen Eyüp Kılıç, bir dakika bile yerinde durmuyor desek yeridir. Ne zaman arasak, ya arazide, ya da köylünün yanında bahçe hasadında..
 Tarihinde ilk kez, Ziraat odası böyle çalışıyor…
 Şahsım köylere fazlaca giden birisi olduğumdan, zaman zaman konu gündeme geliyor. Bir kişi de desin ki, “Biz Eyüp Kılıç’tan memnun değiliz” 
 Mükemmel çalışmalara imza atıyor.
 İşinin, görevinin, köylünün ve kendisine güven herkesin hakkını fazlasıyla veriyor.
 “Ziraat Odasına kayıtlı olan olmayan tüm çiftçilerimiz için mücadele ederim” diyor, Eyüp Kılıç…
Tam bir görev adamı…
 Ver görevi, kesinlikle arkana bakma…
 Şanslı kurumlarımızdan birisi de, Kestel Ziraat Odasıdır…

*

 Şimdi yukarda iki başarılı başkandan bahsedince, Kestel esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi ve Esnaf Odası Başkanı Nusret Gülsevdi’den nasıl bahsedeceğimi bir hayli düşündüm.
 Bu, başkanımız bildiğiniz gibi iki yeri birden idare ediyor.
 Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi
 Esnaf Sanatkarlar Odası.
 Her ikisini de, ağzına yüzüne bulaştırmayı bilen bir başkanımızdır kendisi.
 Bakmayın, uzun yıllar başkanlık görevinde bulunduğuna….
 Hile ve şikelerle oturuyor o koltukta…
 Evet, Nusret Gülsevdi yaklaşık 30 yıldan beri bu kredi kooperatifin başkanı. Daha sonrasında da hülleyle Esnaf Sanatkarlar odasının da başkanı oldu.
 Peki, ne yaptı esnaf için..?
 Sorsak, “Cenazelerine gittim” der, başka da bir şey diyemez.
 Diğer odalar bu kadar şanslıyken, esnafın başındaki bu şanssızlığın sebebi de elbette, hatırı sayılır bazı esnaflarımızın işini torpille gördüğüdür.
 Kendisinin esnaflığın hangi dalıyla uğraştığını bilmiyorum. Fakat, “Yumurtacı” diye de bir duyum alıyorum konuyu sağa sola sorduğumda…
 Esnaf arkadaşlar, Nusret Gülsevdi’den yana çok dertli….
 Oturduğu koltuktan kalmıyor, esnafın sorunlarına çözüm bulamıyor v.s vs.
 Şimdi ben bu esnaf arkadaşlara şunu söylemek istiyorum:
 Oturan değil de, gezen yumurtacı seçseydiniz, ah edip vah etmezdiniz…!

 Tükenmişliğin fotoğrafı

 AKP’nin Kestel ilçe yönetiminin olağan toplanma günü, sizlerinde bildiği gibi Salı’dır.
 Geçtiğimiz Salı bir kez daha toplandı AKP yönetimi..
 Hem de içler acısı bir durumla…
 Fotoğrafa baktığınızda, 20 kişilik bir yönetimin yarısının bile toplantıda olmadığını göreceksiniz. Birisi il yönetiminden, diğeri de Gençlik kollarından…
 E, geriye ne kaldı…
 Parmakla gösterilecek kadar bir sayı….
 AKP’nin tüm yurtta olduğu gibi; Kestel’de eridiğinin, bittiğinin fotoğrafıdır bu…
 Kısaca, bana deseler ki, tükenmişliğin fotoğrafını gösterebilir misin?
 İşte bu fotoyu gösteririm…
 Geçtiğimiz hafta Çataltepe mahallesinde yaşananlar, yönetim kuruluna da yansımış olmalı ki, toplantıya sadece 9 kişi katılmış.
 Çateltepe’de bir asker eğlencesine giden AKP yönetimi, burada hiç beklemedikleri, “Siz bu köye ne yaptınız da utanmadan buraya geliyorsunuz…..….gidin bu köyden” tepkisiyle karşılaşırlar.
 “Acaba bu sözleri söyleyen sarhoş muydu?” diye sorduğum da,
 “Abi bir sarhoş bu kelimeleri kullanamaz, asker eğlencesi siyaset yapılacak yer değil” hak ettiler şeklinde cevap geldi.
 Çataltepe köylüsü çok sıkıntı yaşamakta…
 Özellikle sulama konusunda bu şikayetlerini zaman zaman sosyal paylaşım sitelerinde dile getiriyorlar. “Her köyümüzde baraj var, bizim köyümüzde neden yok” diyerek, köylerine gelen iktidar siyasetçilerine tepkilerini her zaman vereceklerini ifade ediyorlar..
 Bence, bu daha bir başlangıç…
 Bu gibi tepkiler yakın zamanda diğer mahalle ve köylere de sıçrayacaktır. 
 Çünkü, ürünü para etmeyen, artan ilaç zamları, sürekli artan mazot fiyatları ve günü kurtarma çabası içerisine düşen AKP’yi bundan böyle zor zamanlar bekliyor.
 Diğer taraftan yılbaşına kadar kurulacak olan diğer parti ve sonrasında yaşanacak olan yıkım, beklenen sonu hazırlayacaktır diye düşünüyorum.

Share
433 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...