logo

17 Eylül 2022

“Panayırımızdan pis siyasetinizi çekin”


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Bu yıl 8.si düzenlenen ve baştan aşağıya AKP’nin reklamının yapıldığı bir Balkan panayırı izledik.

     Tamamen, Önder Tanır’ın kendi ego ve reklamlarını yapması için planlanmış bir programdan öteye gidemedi maalesef.

     Panayır sonrası, siz bakmayın Bursa’daki web sayfalarına, gazetelere…

     Onlar, bu panayırı olmadığı gibi göstermek için para alan bir avuç kalemşörden başka bir şey değiller…

     Kimin kayığına binerlerse, onun küreğini çekerler…

     Bilmeyenler için söyleyelim; Bu Panayır Bal-Göç ve Kestel Belediyesi işbirliğiyle ortaklaşa düzenlendi.

     Kimse çıkıp demesin, “Bal-Göç Başkanı Emin Balkan AKP’li değil, AKP’ye uzak” diye…

     Durduğu yerde duramayan, yaptığı işlerle sürekli polemik haline gelen Kestel Belediyesi Kültür Müdürü de Bal-Göç yönetimindedir ve sahnenin kenarında, başkanı daha fazla nasıl yağlatırız derdine düşmesine şahit oldum.

     “Ayrımcılık yapmıyoruz” derler, Ayrımcılığın daniskasını yaparlar. Kendilerinden olmayanın yaşama şansının olmadığını düşünen bu zihniyeti bu tür panayırların da kurtaracağını sanmıyorum.

     Öte yandan panayırın en saçması da, Bulgaristan Koşukavak Belediye başkanının yaptığı konuşma oldu. Kardeş belediyelerimizden birisi olan Koşukavak belediye başkanının Önder Tanır’a ve AKP’ye resmen oy istemesi, panayırı özünden uzaklaştırdı.

     Doğal olarak, CHP’nin Bursa Milletvekilleri bu panayıra telgraf göndermişler.

     Telgraflar okunmasına okundu. Ama, kişinin milletvekili mi, muhtar mı, meclis üyesi mi, Genel Başkan mı olduğu veya hangi partiden olduğu hiç ağızlara alınmadı bile.

      Ama, kendilerine geldiğinde, AK Parti ismini oldukça sesli ve güçlü haykırmayı bildiler.

     Bana göre, tüm bu olumsuzların arkasında olan tek kişi, Kültür Müdürüdür.

     O yüzdendir ki, durduğu yerde duramayıp, nasıl yaranayım derdindeydi.

     Umarım yaranmıştır…

     Balkan panayırı önceden düzenlenirken, etrafında seyyar satıcılar, o yörenin kültürünü tanıtan eşyalar, yemekler, elbiseler, hediyelikler felan olurdu. Bu panayırda bunların hiç birini göremedik.

     Balkan göçmeni vatandaşlarımız, yemeyi, içmeyi, gezmeyi, konser gibi etkinlikleri sever gerekli cevabı da o anda verebilir. Nasıl ki, Belediye Başkanı Önder Tanır ve Bal-Göç Başkanı kürsüye konuşmak için çıktığında sadece 3-5 kişi alkışladıysa, bunun tek nedeni, “Panayırımızdan Pis siyasetinizi çekin” mesajıdır.

     Bu gibi mesajları, halk sürekli bir yerlerde veriyor, vermeye de devam ediyor.

     Anlayana tabi..!

Share
295 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...