logo

08 Mayıs 2020

Sağlık Ocağı Yerinde Kalmalı


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Projesini kendisi yapan, daha sonra kendi yaptığı projeyi bile beğenmeyen hatta karşı çıkan Mimar Önder Tanır, şimdilerde gözü 1 Nolu sağlık ocağının olduğu yere dikmiş gözüküyor.

     Sağlık Bakanlığı tarafından ilçemize yapılması planlanan “Sağlıklı Yaşam Merkezi” için yer arayışına giren ve bu yerinde Kestel Emniyetinin arkası olduğunu öğrendiğimiz boş alana bu yatırımın yapılması planlanıyor.

     Sağlık Ocağının bulunduğu yer de, Kestel meydanına katılacakmış.

     Zamanında, Pars ailesi tarafından “Sadece sağlık ocağı yapılırsa bağışlanacak” şartı ile hibe edilen bu yerin kent meydanına katılması kadar gülünç bir şey olabilir mi?

      Meydanın göbeğinde bulunan, kuyumcuların olduğu binanın meydana katılması gerekirken, sen tut meydanın en uç kısmında bulunan yeri “meydana katacağım” diye uğraş dur. İnsanın hafzalası almıyor.

       Sağlık Ocağının bulunduğu yerin 3 kat imarlı olması şuanlık en büyük sıkıntı olarak gözüküyormuş. Eğer, burası 4 kat imarlı olursa, Sağlıklı yaşam Merkezinin buraya yapılması daha uygun gözükmekte.

     Sağlık ocağının bulunduğu yer 3 kat imarlı. Ama, arkasındaki binaların 4-5 kat olduğunu kimse görmüyor galiba.

      Ayrıca, Sağlık ocağının şuanki bulunduğu yer 2 dönüm, Emniyetin üst tarafına gidecekleri yer ise, 1 dönüm.

     Mevcut bulunan yerin her türlü avantajları var.

     Korona illetinden kurtulamadığımız, trafik, çevre ve hava gibi sorunları yaşarken, Sağlık Ocağının bulunduğu yere göz dikmekte neyin nesi.

     Şuan ki, yeri ve  konumu bile tartışmalara neden olan Kestel Devlet Hastanesinin durumuna düşürmeyin ilçemizi.

     Hizmeti vatandaşın ayağına götüreceksin, vatandaştan uzaklaştırmayacaksın.

     Bu Sağlık Ocağı, Köylerimizle birlikte yaklaşık olarak 32 bin vatandaşımıza hizmet vermekte.

     Küçümsenecek bir rakam değil.

     Sağlık Ocağının yerinin değiştirilmesi için, burada görev yapan doktorlarımıza, hemşirelerimize kulak verelim. Ortak akıl ile hareket edelim ki, doğruları bulmamıza yardımcı olsun.

     Bugün, 3 mahalleye hizmet veren Sağlık Ocağının bulunduğu yerden taşınması hastaları daha da güç durumda bırakacaktır.

     Örneğin, Kale mahallesinin Mandıras Caddesinde oturan bir vatandaşın şuan ki yere mi gitmesi daha kolay olur, yoksa taşınılacak yere gitmesi mi.?

     Tüm bunları düşünerek hareket etmekte fayda var.

     Öte yandan burası zamanında Pars, ailesi tarafından Sağlık ocağı yapılması için hibe edilmiş, ne kadar güzel. Şimdi bu sağlık ocağı buradan taşınırsa, Pars ailesi de kendilerine aynı değerde bir yer gösterilmesini talep edebilir. Böyle bir taleplerinin de olduğu kulağıma gelen duyumlar arasında.

     Yarın pişman olacağınız, kafanıza göre almaya çalışacağınız kararları inceden inceye düşünmeden, sormadan, sorgulamadan, kentin yapısını ölçüp biçmeden almayın…!

     Yoksa, bugün meydan projesine nasıl sahip çıkmıyorsanız, yarın da bunun pişmanlığını yaşamayın / yaşatmayın.

      Kalın Sağlıcakla.

Share
3716 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

#

Sağlık Ocağı Yerinde Kalmalı” için 2 Yorum

 1. Güzel kardeşim iyi diyosunda ben ak parti li değilim bence yerinde bi karar çünkü oraya arabayla girilmiyor girsende park yeri bulamıyor sun kim hastası ni yaya götürüyor artık herkes te bi araba var yeni yer en azından geniş cadde eğer altın ada otopark olursa iyi olur bence

 2. Kadir seref : diyor ki:

  Gayet yerinde bı karar olur çünkü araç park yeri imkansız araçla oraya girdiğimiz vakit çıkamıyoruz da yeni yeri gayet güzel geniş bir cadde üzerinde artı minibüsler hemen önünden geçiyor emniyetin orası uygun olur kanaatimce

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...