logo

08 Mayıs 2020

Sağlık Ocağı Yerinde Kalmalı


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Projesini kendisi yapan, daha sonra kendi yaptığı projeyi bile beğenmeyen hatta karşı çıkan Mimar Önder Tanır, şimdilerde gözü 1 Nolu sağlık ocağının olduğu yere dikmiş gözüküyor.

     Sağlık Bakanlığı tarafından ilçemize yapılması planlanan “Sağlıklı Yaşam Merkezi” için yer arayışına giren ve bu yerinde Kestel Emniyetinin arkası olduğunu öğrendiğimiz boş alana bu yatırımın yapılması planlanıyor.

     Sağlık Ocağının bulunduğu yer de, Kestel meydanına katılacakmış.

     Zamanında, Pars ailesi tarafından “Sadece sağlık ocağı yapılırsa bağışlanacak” şartı ile hibe edilen bu yerin kent meydanına katılması kadar gülünç bir şey olabilir mi?

      Meydanın göbeğinde bulunan, kuyumcuların olduğu binanın meydana katılması gerekirken, sen tut meydanın en uç kısmında bulunan yeri “meydana katacağım” diye uğraş dur. İnsanın hafzalası almıyor.

       Sağlık Ocağının bulunduğu yerin 3 kat imarlı olması şuanlık en büyük sıkıntı olarak gözüküyormuş. Eğer, burası 4 kat imarlı olursa, Sağlıklı yaşam Merkezinin buraya yapılması daha uygun gözükmekte.

     Sağlık ocağının bulunduğu yer 3 kat imarlı. Ama, arkasındaki binaların 4-5 kat olduğunu kimse görmüyor galiba.

      Ayrıca, Sağlık ocağının şuanki bulunduğu yer 2 dönüm, Emniyetin üst tarafına gidecekleri yer ise, 1 dönüm.

     Mevcut bulunan yerin her türlü avantajları var.

     Korona illetinden kurtulamadığımız, trafik, çevre ve hava gibi sorunları yaşarken, Sağlık Ocağının bulunduğu yere göz dikmekte neyin nesi.

     Şuan ki, yeri ve  konumu bile tartışmalara neden olan Kestel Devlet Hastanesinin durumuna düşürmeyin ilçemizi.

     Hizmeti vatandaşın ayağına götüreceksin, vatandaştan uzaklaştırmayacaksın.

     Bu Sağlık Ocağı, Köylerimizle birlikte yaklaşık olarak 32 bin vatandaşımıza hizmet vermekte.

     Küçümsenecek bir rakam değil.

     Sağlık Ocağının yerinin değiştirilmesi için, burada görev yapan doktorlarımıza, hemşirelerimize kulak verelim. Ortak akıl ile hareket edelim ki, doğruları bulmamıza yardımcı olsun.

     Bugün, 3 mahalleye hizmet veren Sağlık Ocağının bulunduğu yerden taşınması hastaları daha da güç durumda bırakacaktır.

     Örneğin, Kale mahallesinin Mandıras Caddesinde oturan bir vatandaşın şuan ki yere mi gitmesi daha kolay olur, yoksa taşınılacak yere gitmesi mi.?

     Tüm bunları düşünerek hareket etmekte fayda var.

     Öte yandan burası zamanında Pars, ailesi tarafından Sağlık ocağı yapılması için hibe edilmiş, ne kadar güzel. Şimdi bu sağlık ocağı buradan taşınırsa, Pars ailesi de kendilerine aynı değerde bir yer gösterilmesini talep edebilir. Böyle bir taleplerinin de olduğu kulağıma gelen duyumlar arasında.

     Yarın pişman olacağınız, kafanıza göre almaya çalışacağınız kararları inceden inceye düşünmeden, sormadan, sorgulamadan, kentin yapısını ölçüp biçmeden almayın…!

     Yoksa, bugün meydan projesine nasıl sahip çıkmıyorsanız, yarın da bunun pişmanlığını yaşamayın / yaşatmayın.

      Kalın Sağlıcakla.

Share
4042 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

#

Sağlık Ocağı Yerinde Kalmalı” için 2 Yorum

 1. Güzel kardeşim iyi diyosunda ben ak parti li değilim bence yerinde bi karar çünkü oraya arabayla girilmiyor girsende park yeri bulamıyor sun kim hastası ni yaya götürüyor artık herkes te bi araba var yeni yer en azından geniş cadde eğer altın ada otopark olursa iyi olur bence

 2. Kadir seref : diyor ki:

  Gayet yerinde bı karar olur çünkü araç park yeri imkansız araçla oraya girdiğimiz vakit çıkamıyoruz da yeni yeri gayet güzel geniş bir cadde üzerinde artı minibüsler hemen önünden geçiyor emniyetin orası uygun olur kanaatimce

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...