logo

27 Mart 2018

RAPOR


Okuduğum iki kitabı bilgi bütünlüğüne göre değerlendirdim. Ceyhun İrgil’in Fetret isimli kitabını ve Elif Şafak’ın Havva’nın Üç Kızı isimli romanını okudum. Örnek metinlerden not oluşturdum.
Ceyhun İrgil, “akıl ve bilimle gelişeceğiz, ilerleyeceğiz çerçevesi içinde düşüncesini açıklıyor. Bu üslup slogan üslubudur. Bir bütünün bir parçasını yüceltip diğer parçasını görmezliğe gelmektir. Slogan üslubu toplumda kutuplaşma yapar.
Ülkücülük, manevi kalkınma sloganları toplumda kutuplaşma yapmıştır. Ülkücü, manevi kalkınmacı maneviyatçı olduğunu belirtmiş. Adı konmamış olarak toplumun diğer kısmı maddiyatçı olarak tanımlanmıştır. Dinimizde, Müşrik kelimesi maddiyatçılığı anlatır. Müslümanlar ve Müşrikler ayrımı vardır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Hegel, “İdealizm ve materyalizm tüm bilgidir” demiştir. Aynı zamanda maneviyat-maddiyat bir bütündür. Bilgi bütünlüğüdür. Bu bütünlük, laikliğin de temelini oluşturur.
Ceyhun İrgil’in, “Akıl ve bilimle ilgili olan konuları soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreneceğiz. Din ile ilgili konuları inanarak öğreneceğiz, demesi gerekir.
Elif Şafak, Havva’nın Üç Kızı isimli romanında toplumu, “Dindarlar-Laikler” diye ayırıyor.
Dindar, dinin ibadet kurallarını yerine getirene denir. Dindar, anayasaya, kanunlara uyar. Dinin muamelat ve ceza kurallarını yerine getirmek isteyene şeriatçı denir. Şeriatçı, anayasaya, kanunlara uymaz.
Laiklik, dini bilginin ibadet kurallarını kabul etmiştir. Dinin muamelat ve ceza kuralları nass edilmiştir. Nass, bir kuralın dondurulmuş, uygulamasının durdurulmuş olmasıdır. Muamelat ve ceza kuralları devlet bilgisi ile düzenlenmiştir. Devlete ait kurumlar tarafından uygulanır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Bütün dinler ve dine bağlı unvanlar, din işlerinin içindedir. Din işleri ve devlet işleri tanım gereği laikliğin içindedir. Laiklik, din işleri, devlet işleri kelimeleri, tanım cümlesinde anlam bütünlüğü oluşturur. Tanımdan bir kelimeyi alırsak anlam bozulur.
Müslümanlık ve dindarlık laikliğin içindedir. Hem Müslüman hem dindar hem laik olunur. Şeriatçı ve laik olunmaz.
Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı laikliğin tanımına uygun değildir. Laikliği kabul etmemektir. Dindarlığı ve Müslümanlığı laiklik karşıtlığı olarak anlamak-anlatmak istemektir.

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...