logo

27 Mart 2018

RAPOR


Okuduğum iki kitabı bilgi bütünlüğüne göre değerlendirdim. Ceyhun İrgil’in Fetret isimli kitabını ve Elif Şafak’ın Havva’nın Üç Kızı isimli romanını okudum. Örnek metinlerden not oluşturdum.
Ceyhun İrgil, “akıl ve bilimle gelişeceğiz, ilerleyeceğiz çerçevesi içinde düşüncesini açıklıyor. Bu üslup slogan üslubudur. Bir bütünün bir parçasını yüceltip diğer parçasını görmezliğe gelmektir. Slogan üslubu toplumda kutuplaşma yapar.
Ülkücülük, manevi kalkınma sloganları toplumda kutuplaşma yapmıştır. Ülkücü, manevi kalkınmacı maneviyatçı olduğunu belirtmiş. Adı konmamış olarak toplumun diğer kısmı maddiyatçı olarak tanımlanmıştır. Dinimizde, Müşrik kelimesi maddiyatçılığı anlatır. Müslümanlar ve Müşrikler ayrımı vardır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Hegel, “İdealizm ve materyalizm tüm bilgidir” demiştir. Aynı zamanda maneviyat-maddiyat bir bütündür. Bilgi bütünlüğüdür. Bu bütünlük, laikliğin de temelini oluşturur.
Ceyhun İrgil’in, “Akıl ve bilimle ilgili olan konuları soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreneceğiz. Din ile ilgili konuları inanarak öğreneceğiz, demesi gerekir.
Elif Şafak, Havva’nın Üç Kızı isimli romanında toplumu, “Dindarlar-Laikler” diye ayırıyor.
Dindar, dinin ibadet kurallarını yerine getirene denir. Dindar, anayasaya, kanunlara uyar. Dinin muamelat ve ceza kurallarını yerine getirmek isteyene şeriatçı denir. Şeriatçı, anayasaya, kanunlara uymaz.
Laiklik, dini bilginin ibadet kurallarını kabul etmiştir. Dinin muamelat ve ceza kuralları nass edilmiştir. Nass, bir kuralın dondurulmuş, uygulamasının durdurulmuş olmasıdır. Muamelat ve ceza kuralları devlet bilgisi ile düzenlenmiştir. Devlete ait kurumlar tarafından uygulanır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Bütün dinler ve dine bağlı unvanlar, din işlerinin içindedir. Din işleri ve devlet işleri tanım gereği laikliğin içindedir. Laiklik, din işleri, devlet işleri kelimeleri, tanım cümlesinde anlam bütünlüğü oluşturur. Tanımdan bir kelimeyi alırsak anlam bozulur.
Müslümanlık ve dindarlık laikliğin içindedir. Hem Müslüman hem dindar hem laik olunur. Şeriatçı ve laik olunmaz.
Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı laikliğin tanımına uygun değildir. Laikliği kabul etmemektir. Dindarlığı ve Müslümanlığı laiklik karşıtlığı olarak anlamak-anlatmak istemektir.

Share
212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...