logo

27 Mart 2018

RAPOR


Okuduğum iki kitabı bilgi bütünlüğüne göre değerlendirdim. Ceyhun İrgil’in Fetret isimli kitabını ve Elif Şafak’ın Havva’nın Üç Kızı isimli romanını okudum. Örnek metinlerden not oluşturdum.
Ceyhun İrgil, “akıl ve bilimle gelişeceğiz, ilerleyeceğiz çerçevesi içinde düşüncesini açıklıyor. Bu üslup slogan üslubudur. Bir bütünün bir parçasını yüceltip diğer parçasını görmezliğe gelmektir. Slogan üslubu toplumda kutuplaşma yapar.
Ülkücülük, manevi kalkınma sloganları toplumda kutuplaşma yapmıştır. Ülkücü, manevi kalkınmacı maneviyatçı olduğunu belirtmiş. Adı konmamış olarak toplumun diğer kısmı maddiyatçı olarak tanımlanmıştır. Dinimizde, Müşrik kelimesi maddiyatçılığı anlatır. Müslümanlar ve Müşrikler ayrımı vardır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Hegel, “İdealizm ve materyalizm tüm bilgidir” demiştir. Aynı zamanda maneviyat-maddiyat bir bütündür. Bilgi bütünlüğüdür. Bu bütünlük, laikliğin de temelini oluşturur.
Ceyhun İrgil’in, “Akıl ve bilimle ilgili olan konuları soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreneceğiz. Din ile ilgili konuları inanarak öğreneceğiz, demesi gerekir.
Elif Şafak, Havva’nın Üç Kızı isimli romanında toplumu, “Dindarlar-Laikler” diye ayırıyor.
Dindar, dinin ibadet kurallarını yerine getirene denir. Dindar, anayasaya, kanunlara uyar. Dinin muamelat ve ceza kurallarını yerine getirmek isteyene şeriatçı denir. Şeriatçı, anayasaya, kanunlara uymaz.
Laiklik, dini bilginin ibadet kurallarını kabul etmiştir. Dinin muamelat ve ceza kuralları nass edilmiştir. Nass, bir kuralın dondurulmuş, uygulamasının durdurulmuş olmasıdır. Muamelat ve ceza kuralları devlet bilgisi ile düzenlenmiştir. Devlete ait kurumlar tarafından uygulanır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Bütün dinler ve dine bağlı unvanlar, din işlerinin içindedir. Din işleri ve devlet işleri tanım gereği laikliğin içindedir. Laiklik, din işleri, devlet işleri kelimeleri, tanım cümlesinde anlam bütünlüğü oluşturur. Tanımdan bir kelimeyi alırsak anlam bozulur.
Müslümanlık ve dindarlık laikliğin içindedir. Hem Müslüman hem dindar hem laik olunur. Şeriatçı ve laik olunmaz.
Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı laikliğin tanımına uygun değildir. Laikliği kabul etmemektir. Dindarlığı ve Müslümanlığı laiklik karşıtlığı olarak anlamak-anlatmak istemektir.

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...