logo

27 Mart 2018

RAPOR


Okuduğum iki kitabı bilgi bütünlüğüne göre değerlendirdim. Ceyhun İrgil’in Fetret isimli kitabını ve Elif Şafak’ın Havva’nın Üç Kızı isimli romanını okudum. Örnek metinlerden not oluşturdum.
Ceyhun İrgil, “akıl ve bilimle gelişeceğiz, ilerleyeceğiz çerçevesi içinde düşüncesini açıklıyor. Bu üslup slogan üslubudur. Bir bütünün bir parçasını yüceltip diğer parçasını görmezliğe gelmektir. Slogan üslubu toplumda kutuplaşma yapar.
Ülkücülük, manevi kalkınma sloganları toplumda kutuplaşma yapmıştır. Ülkücü, manevi kalkınmacı maneviyatçı olduğunu belirtmiş. Adı konmamış olarak toplumun diğer kısmı maddiyatçı olarak tanımlanmıştır. Dinimizde, Müşrik kelimesi maddiyatçılığı anlatır. Müslümanlar ve Müşrikler ayrımı vardır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Hegel, “İdealizm ve materyalizm tüm bilgidir” demiştir. Aynı zamanda maneviyat-maddiyat bir bütündür. Bilgi bütünlüğüdür. Bu bütünlük, laikliğin de temelini oluşturur.
Ceyhun İrgil’in, “Akıl ve bilimle ilgili olan konuları soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreneceğiz. Din ile ilgili konuları inanarak öğreneceğiz, demesi gerekir.
Elif Şafak, Havva’nın Üç Kızı isimli romanında toplumu, “Dindarlar-Laikler” diye ayırıyor.
Dindar, dinin ibadet kurallarını yerine getirene denir. Dindar, anayasaya, kanunlara uyar. Dinin muamelat ve ceza kurallarını yerine getirmek isteyene şeriatçı denir. Şeriatçı, anayasaya, kanunlara uymaz.
Laiklik, dini bilginin ibadet kurallarını kabul etmiştir. Dinin muamelat ve ceza kuralları nass edilmiştir. Nass, bir kuralın dondurulmuş, uygulamasının durdurulmuş olmasıdır. Muamelat ve ceza kuralları devlet bilgisi ile düzenlenmiştir. Devlete ait kurumlar tarafından uygulanır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Bütün dinler ve dine bağlı unvanlar, din işlerinin içindedir. Din işleri ve devlet işleri tanım gereği laikliğin içindedir. Laiklik, din işleri, devlet işleri kelimeleri, tanım cümlesinde anlam bütünlüğü oluşturur. Tanımdan bir kelimeyi alırsak anlam bozulur.
Müslümanlık ve dindarlık laikliğin içindedir. Hem Müslüman hem dindar hem laik olunur. Şeriatçı ve laik olunmaz.
Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı laikliğin tanımına uygun değildir. Laikliği kabul etmemektir. Dindarlığı ve Müslümanlığı laiklik karşıtlığı olarak anlamak-anlatmak istemektir.

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...