logo

20 Mayıs 2019

Şehir İlçe Kestel


Değerli, kadirşinaz Dostlar, yazılı yerel basının imkan ve kabiliyetlerinin elverdiği ölçüde sizlerle hasbi-hal ediyoruz. Bildiklerimizi, düşüncelerimizi bazen de, bire bir yaşanmış tecrübelerimizi paylaşıyoruz.
Bölgenin bir evladı olarak, bölge potansiyelimizin hepimize olumlu bir dönüşünün olduğunu kabul ediyorum. Bazılarınızın neden bahsettiğimin farkında olduğunuzu biliyorum, hissediyorum. Allah Bursamıza çok şey vermiş, ama Kestel ilçemize iltimas geçmiş. Deyim yerindeyse torpil yapmış, acayip cömert davranmış. Nasıl yani diyorsunuz. Bakınız bir kaç özelliği dikkatlerinize sunayım, farkına varın. Mesela marka değer Uludağ zirve tepe ve yedi göller bizim bölgemizdedir. Kış sporları kayak merkezi planlanmış Alaçam bölgesi bizde. (İleriki yazılarımızdan birinde değineceğim) Dünya ya ve ülkemize dağıtılan doğal kaynak su menbalarının çoğu bizde. Turkuaz, Erikli, Sultan su, Damla, Kirazlı, Aroma, Nestle Purelife, Muradiye aklıma hemen gelenler. Bursamızın 2040 yılından sonra içme suyu ihtiyacını karşılayacak Gölbaşı göleti bizde. Ülkemiz Ahududu ve Böğürtlen üretiminin yüzde doksanbeşi yani ikibin beşyüz tonu bizde. Sadece binyüz tonu Gözede köyümüzde üretiliyor. Yirmi yıl önceki değerlerimiz olan kokulu Çilek ve Şeftali üstünlüğününüzü kaybetmişiz ama Deveci Armudunda da iyiyiz.
Süsbitkileri ve fidancılıkta ülkemizde ki öncü oluşumuzu kaybetmekle karşı karşıyayız. Esnafımız üretimde oldukça iyi. Ancak pazarlamada sıkıntılı, arzu edilen hedef maalesef yakalanamıyor. Katma değeri yüksek ürünleri yetiştiremiyoruz. Bilimsel çalışmalara değer vermeliyiz.
Öte yandan Turizm imkanları olarak belki tesisleşme adına sınıfta kalmışız. Ancak günübirlik tesisler olarak beklentileri karşılamaya çalışan Barakfakih Et ve ızgara lokantaları, Şelale Restoran, Sultan Anneler, Yeşilvadi, Aksu Kadınları, Muhtarın Yeri, Tabiat Tesisleri Sefa tepe, Nazo Abla, Atalay Alabalık, Masklavi aklımıza takılanlar, ayrıca şuan aklımıza gelmeyenlerle beraber bir hayli önemli potansiyeli ilçemizde bulmak mümkün. Son dönemlerde Trekking, Bisiklet, Enduro, Safari araç tutkunlarının keşifleri dolayısı ile canlı reklam ve anlatımlarla bölgemiz imkanları toplumda kabul görmektedir.
Turizm ve Gastronomi yatırımları bölgemizin gelecekte ki en önemli istihdam ve gelir kaynağımız olacaktır. Uludağ Milli parkının fiziki alan büyüklüğü bizim ilçemizde olmakla birlikte ulaşılabilir değildir.
Evliya Çelebi Atlı yürüyüş yolunun bir kısmı Babasultan köyümüzden geçerek Kıran yaylası güzergahını takip eder Domaniç’e- Kütahya’ya ulaşır. Elin oğlu Amerikalı Profösör araştırmacı yazar konu hakkında kitap yazmıştır. Ama benim Kestelli hemşehrimin haberi bile yoktur.
Yazacak, anlatacak o kadar çok detay var ki hangi birini yazayım. İlçemiz gerçekten doğal güzellikler diyarıdır. Nizamsız, izinsiz yapılaşmalarla bölge tehdit altındadır. Hele Derekızık- Saitabat güzergahında ki kaçak yapılar o kadar çirkindir ki insanın içi acıyor. İçim acıyor. Kim dur diyecek merak ediyorum.
Gününüz keyifli, bereketli olsun. Sağlıcakla kalın….

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...