logo

20 Mayıs 2019

Şehir İlçe Kestel


Değerli, kadirşinaz Dostlar, yazılı yerel basının imkan ve kabiliyetlerinin elverdiği ölçüde sizlerle hasbi-hal ediyoruz. Bildiklerimizi, düşüncelerimizi bazen de, bire bir yaşanmış tecrübelerimizi paylaşıyoruz.
Bölgenin bir evladı olarak, bölge potansiyelimizin hepimize olumlu bir dönüşünün olduğunu kabul ediyorum. Bazılarınızın neden bahsettiğimin farkında olduğunuzu biliyorum, hissediyorum. Allah Bursamıza çok şey vermiş, ama Kestel ilçemize iltimas geçmiş. Deyim yerindeyse torpil yapmış, acayip cömert davranmış. Nasıl yani diyorsunuz. Bakınız bir kaç özelliği dikkatlerinize sunayım, farkına varın. Mesela marka değer Uludağ zirve tepe ve yedi göller bizim bölgemizdedir. Kış sporları kayak merkezi planlanmış Alaçam bölgesi bizde. (İleriki yazılarımızdan birinde değineceğim) Dünya ya ve ülkemize dağıtılan doğal kaynak su menbalarının çoğu bizde. Turkuaz, Erikli, Sultan su, Damla, Kirazlı, Aroma, Nestle Purelife, Muradiye aklıma hemen gelenler. Bursamızın 2040 yılından sonra içme suyu ihtiyacını karşılayacak Gölbaşı göleti bizde. Ülkemiz Ahududu ve Böğürtlen üretiminin yüzde doksanbeşi yani ikibin beşyüz tonu bizde. Sadece binyüz tonu Gözede köyümüzde üretiliyor. Yirmi yıl önceki değerlerimiz olan kokulu Çilek ve Şeftali üstünlüğününüzü kaybetmişiz ama Deveci Armudunda da iyiyiz.
Süsbitkileri ve fidancılıkta ülkemizde ki öncü oluşumuzu kaybetmekle karşı karşıyayız. Esnafımız üretimde oldukça iyi. Ancak pazarlamada sıkıntılı, arzu edilen hedef maalesef yakalanamıyor. Katma değeri yüksek ürünleri yetiştiremiyoruz. Bilimsel çalışmalara değer vermeliyiz.
Öte yandan Turizm imkanları olarak belki tesisleşme adına sınıfta kalmışız. Ancak günübirlik tesisler olarak beklentileri karşılamaya çalışan Barakfakih Et ve ızgara lokantaları, Şelale Restoran, Sultan Anneler, Yeşilvadi, Aksu Kadınları, Muhtarın Yeri, Tabiat Tesisleri Sefa tepe, Nazo Abla, Atalay Alabalık, Masklavi aklımıza takılanlar, ayrıca şuan aklımıza gelmeyenlerle beraber bir hayli önemli potansiyeli ilçemizde bulmak mümkün. Son dönemlerde Trekking, Bisiklet, Enduro, Safari araç tutkunlarının keşifleri dolayısı ile canlı reklam ve anlatımlarla bölgemiz imkanları toplumda kabul görmektedir.
Turizm ve Gastronomi yatırımları bölgemizin gelecekte ki en önemli istihdam ve gelir kaynağımız olacaktır. Uludağ Milli parkının fiziki alan büyüklüğü bizim ilçemizde olmakla birlikte ulaşılabilir değildir.
Evliya Çelebi Atlı yürüyüş yolunun bir kısmı Babasultan köyümüzden geçerek Kıran yaylası güzergahını takip eder Domaniç’e- Kütahya’ya ulaşır. Elin oğlu Amerikalı Profösör araştırmacı yazar konu hakkında kitap yazmıştır. Ama benim Kestelli hemşehrimin haberi bile yoktur.
Yazacak, anlatacak o kadar çok detay var ki hangi birini yazayım. İlçemiz gerçekten doğal güzellikler diyarıdır. Nizamsız, izinsiz yapılaşmalarla bölge tehdit altındadır. Hele Derekızık- Saitabat güzergahında ki kaçak yapılar o kadar çirkindir ki insanın içi acıyor. İçim acıyor. Kim dur diyecek merak ediyorum.
Gününüz keyifli, bereketli olsun. Sağlıcakla kalın….

Share
259 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...